Millist värvi köögis kasutada ehk milline võiks olla köögi tagasein?

Eestlased on üsna nigelad värvide kasutajad. Peamised värvid meie sisustuses kipuvad olema valge, must, pruun (beež) ja hall. Kodu värvivalik ei ole siiski tähtsusetu, kuna värvid avaldavad mõju meie meeleolule ja enesetundele. Millise valiku te lõpuks teete sõltub eelkõige Teie soovidest ja muu interjööri osadest. Meie saame Teile pakkuda valiku tegemiseks veel ühe võimaliku vaatenurga kaalumiseks.

Milline võiks olla köögi tagasein?

KÖÖK – parimaks värvivalikuks on valge oma erinevate varjunditega. Valge sümboliseerib puhtust ning toob toidu värvid esile. Köögis ei soovitata kasutada punast üldtoonina, kuna sümboliseerib tuld ning seetõttu kütaks see köögi liiga kuumaks.

SÖÖGITUBA – parimad toonid on roheline, sinine ja roosa. Oranž ja kollane sobivad kasutada söögitoas, kui soovitakse tõsta söögiisu ja ergutada vestlust.

Mida värvid sümboliseerivad?

KOLLANE – sümboliseerib võimu, rõõmu, optimismi, energiat, noorust, inspiratsiooni. Puhas kollane sümboliseerib tõde ja energiat. Kollane äratab hästi tähelepanu. Kollased ja oranžid toonid loovad õnneliku ja energeetilise õhkkonna. Kollane on hea värv meeleolu tõstmiseks ja depressiooni ennetamiseks. Samuti ergutab see mõttetegevust ja kergendab uue materjali omandamist.


ORANŽ – sümboliseerib õnne, edukust, veetlust, autoriteeti, ilu (elu) jõudu, energiat ja entusiasmi. Oranži peetakse kõige soojemaks värvitooniks. Aitab uutel teadmistel kinnistuda, mõjub ergutavalt organismi üldisele toonusele ning aitab säilitada füüsilist vastupidavust. Sobib kööki, söögituppa ja lastetuppa.

PUNANE – sümboliseerib soojust, tugevust, võimu, vitaalsust, jõukust, väärikust, noorust, ilu ja tervist. Punane on elujõud ja energia, mistõttu aitab taastada jõuvarusid. Punane aitab luua piduliku tunde. Punane kiirgab soojust, mistõttu loob interjööris soojatunde. Punased toonid teevad ruumi väiksemaks. Intensiivne punane toon võib mõjuda liiga pealetükkivalt. Tõstab vererõhku. Heledamad punased toonid loovad rahulikuma ja romantilise õhkkonna. Punast valgega kombineerides saame puhta ja selge tunnetuse. Tumedate toonidega kombineerides mõjub jõuliselt.

ROOSA sümboliseerib armastust ja puhtaid tundeid, õnne, rõõmu ja romantikat. Roosa on turvalisuse ja varase nooruse värv.

SININE sümboliseerib rahu, tasakaalu ja harmooniat. Sinine on vaikuse ja truuduse värv. Mõjub jahedalt ja rahustavalt. Soodustab loovust ja õpinguid. Rahustava toime saamiseks sobiks kombineerida valgega. Heledad sinised toonid muudavad ruumi avaramaks.

LILLA sümboliseerib kevadet ja lootust. Tekitab avara tunde. Kahvatulilla soodustab intuitsiooni, rahustab ja alandab üliaktiivsust. Lillat sobib kasutada, kui on vaja rõhutada soliidsust ja väärikust. Heledam lilla aitab luua mõtiskleva õhkkonna, aitab kujutlusvõimele kaasa ja parandab keskendumisvõimet.

ROHELINE sümboliseerib lootust, kasvamist, elu, viljakust, elujõudu ja värskust. Mõjub lõõgastavalt. On inimese silmale kõige rahulikum värv. Roheline kõrvaldab lahkhelisid, suurendab objektiivsust ja tekitab turvatunde.

VALGE sümboliseerib puhtust, lihtsust, rahu, täpsust, noorust ja valgust. Valge alandab pingeid. Muudab interjööri avaraks ning valgusküllaseks. Võimendab teiste toonide intensiivsust ja aitab neid esile tuua.

HALL sümboliseerib tasakaalu, kaitstust, intelligentsust, väärikust, küpsust ja soliidsust. Hall soodustab konfliktide lahendamist, aitab alandada väliseid pingeid, aitab rahuneda ja passiivne olla. Samas võib mõjuda lootusetult ja depressiivselt.

PRUUN sümboliseerib kodu, usaldusväärsust, vastupidavust, stabiilsust ja lihtsust. Elegantne. Muudab teised toonid mahedamaks. Pruun tugevdab sisemist kindlustunnet, vähendab vaimset pinget.

MUST sümboliseerib võimu, seksuaalsust, elukogemust, elegantsust, jõukust, müstikat, hirmu, kurbust, sügavust, stiili ja lootusetust. Kaitseb väliste mõjude eest, sügavdab tundeid aga samas võib mõjuda ka depressiivselt. Annab sügavuse tunde. Must ja valge koos sümboliseerivad puhtust ja alandlikkust.

Tekst põhineb interneti avarustes leiduval materjalil.

Share this post